Széchenyi Pihenő Kártya – SZÉP Kártya tájékoztató

A legújabb, legfontosabb béren kívüli juttatás a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP Kártya). Olyan univerzális, elektronikus utalvány ez, mely bankkártyára emlékeztető formával és felhasználási móddal rendelkezik. Jelenleg három pénzintézet jogosult a kártyakibocsátásra, mégpedig az OTP Pénztárszolgáltató Zrt., az MKB Bank és a K&H Bank Zrt.

A SZÉP Kártyát a munkáltató igényli a dolgozója részére. A kártya három alszámlával rendelkezik, melyekről kormányrendeletben meghatározott szolgáltatásokért tudunk készpénz használata nélkül fizetni. Az ország egész területén a SZÉP kártya elfogadóhelyek egyre növekvő számban csatlakoztak a rendszerhez.

A Pihenőkártyára kedvezményes adózással feltölthető éves maximális keretösszeg 450.000,- Ft. Az adott évi keretösszeg a következő naptári év végéig áll a kártyabirtokos rendelkezésére. Az alszámlák közötti megoszlás a következő:

  • szállás alszámla: 225.000,- Ft
  • vendéglátás alszámla: 150.000,- Ft
  • szabadidő alszámla: 75.000,- Ft

A szállás alszámla keretösszege csak és kizárólag belföldi szálláshelyek, valamint utazási irodák által kínált, belföldi üdülési csomagok költségeinek térítésére használható. A vendéglátás alszámla terhére melegétel-fogyasztásra alkalmas szolgáltatóknál fogyaszthatunk, ételfutár szolgálatoktól kérhetünk étel házhozszállítást, de akár gyorséttermekben is költhetjük a cafeteria keretünket. A vendéglátás alszámla emellett szállás szolgáltatások költségeire is fordítható.
A szabadidő és rekreáció alszámla a legsokoldalúbb módon felhasználható keretet biztosítja a kártyatulajdonosok számára. E zsebből szabadidős programok, egészségmegőrző szolgáltatások, kulturális programok, sporttevékenységek, és akár idegenvezetés költségei is rendezhetőek. A szabadidő alszámla terhére is lehet szállás költséget rendezni.

A pihenőkártyához a munkavállaló közvetlen, 18 év feletti hozzátartozói számára társkártya is igényelhető. A társkártya birtokosa a főkártya tulajdonosával egyenrangú utalványkártyához jut, és a főkártya-birtokos juttatási keretét használja fel.

Az utalványkártyát mind a főkártya, mind a társkártya tulajdonosának az első használat előtt aktiválni kell. A szép-kártya aktiválás menete bankonként eltérő.
Az egyenleg lekérdezésére már mindhárom kártyakibocsátó – OTP, K&H, MKB – esetében lehetőség van telefonos lekérdezésre, illetve online egyenleg lekérdezésre is. Az aktuális egyenlegről terminálos fizetés esetén a kinyomtatásra kerülő bizonylat is tájékoztatást ad.

A Széchenyi Pihenőkártya használata a bankkártyákhoz hasonló módon történik. A kártyával többféle módon lehet fizetni:

  • banki terminál (POS terminál) segítségével
  • telefonos elfogadás esetén a kibocsátó bankok által meghatározott telefonszámokon
  • online felületen – ezen belül webshopok felületén, valamint a szerződött szolgáltatók internetes felületének használatával
  • előreutalás útján – ez esetben a kártyabirtokos a kártyát kibocsátó bank munkavállalói felületén keresztül, előleg fizetés vagy előre utalás segítségével fizet.

Országszerte egyre nagyobb számban találhatóak már SZÉP Kártya elfogadóhelyek. A kártyák kölcsönös elfogadása egymás termináljain már folyamatban van. A bankok közötti átjárhatóság megoldásán folyamatosan dolgoznak a szakemberek, hogy a kártyabirtokosok minél könnyebben fizethessenek béren kívüli juttatásuk terhére készpénz használata nélkül.

A Pihenő Kártya elfogadóhelyek ezen szolgáltatások, tevékenységek esetén fogadhatják ez fizetőeszközként a plasztik lapot.